Отворена изложба „Голубац у вртлогу Другог светског рата (1940.- 1945.)” у Музеју Голубац

This ad has expired.
Contacts:

У галерији Музеја Голубац, у среду 23. јула, свечано је отворена изложба „Голубац у вртлогу Другог светског рата (1940.– 1945.)”, која осветљава један од најтежих и најсложенијих периода у историји овог краја. Изложба кроз више тематских целина представља личне предмете, оружје, архивску грађу, фотографије и сведочанства која говоре о ратним годинама, страдањима, отпору и дубокој подељености српског народа у годинама Другог светског рата.

Аутентични експонати прикупљени су захваљујући сарадњи више установа и појединаца: Музеја Голубац, Народног музеја Пожаревац, Народног музеја Велико Градиште, као и приватне збирке колекционара Миљана Рајковића из Салаковца и мештана Голупачког краја који су са поносом уступили успомене својих предака.

ФОТО: РТВ Млава

Предавање је одржао др Мирољуб Манојловић, историчар из Народног музеја Пожаревац, који је говорио о дешавањима у Пожаревачком округу. „Ово је био период у коме се није знало где је фронт, а где позадина. Народ је живео у сталном страху – између окупатора, сарадника, партизана и четника, често без икаквог избора“, наглашава Манојловић.

Миљан Рајковић, колекционар и познавалац историје из Салаковца, представио је ретку ратну пропаганду. „Рат се није водио само оружјем – вођен је и сликама, плакатима, летцима. Сви су желели да прикажу своју истину. А у средини је био човек“, истиче Рајковић.

Марјан Ђокић, в.д. директора Музеја Голубац, представио је локалну ратну слику. „Голубац је у тим годинама био место страдања, страха, али и отпора. У само неколико месеци 1941. године народ је доживео и ослобођење и сурову одмазду. Ово је прича о обичним људима који су се нашли у незамисливим околностима“, наводи Ђокић.

ФОТО: РТВ Млава

Изложба кроз хронолошки и тематски приступ приказује и заједничке акције партизана и четника у првим месецима устанка, као што је ослобођење Голупца и Великог Градишта у септембру 1941. године, али и каснију ескалацију сукоба, деловање квислиншких јединица, страдања цивила и личне судбине појединаца.

„Ово није само изложба предмета, ово је позив на дијалог. Време је да престанемо да рат настављамо у главама, да престанемо да живимо поделе. После осам деценија од краја рата и више од четири деценије од краја комунизма – питање је да ли смо спремни да се загледамо у истину, и прихватимо да смо као народ много изгубили. Само разумевањем и дијалогом можемо оставити прошлост иза себе“, поручује Ђокић.

ФОТО: РТВ Млава

Изложба ће бити отворена до 10. августа, у редовном радном времену Музеја Голубац. „Улаз је отворен за све посетиоце који желе да сагледају прошлост без страха, али са поштовањем и одговорношћу према жртвама, истини и будућим генерацијама“, каже в. д. директора Музеја Голубац Марјан Ђокић.

Širimo dalje
Posted in: Vesti Posted by: Петар Штрбац On: