Стална поставка Музеја Голубац
Установа културе „Музеј Голубац“ основана је 2024. године са циљем прикупљања, обраде, чувања и излагања музејске грађе везане за богату историју и културно наслеђе Голупца. Музеј је смештен у згради на адреси Цара Лазара 2, некадашњој породичној кући Вићентија Недељковића из 1893. године, изграђеној у стилу грађанске архитектуре.
После Другог светског рата, зграда је национализована и коришћена од стране Савеза комуниста, а касније и Социјалистичке партије Србије. Године 2020., зграду је откупила Општина Голубац, а затим адаптирала за потребе музеја.
Концепт сталне поставке
Стална поставка музеја формирана у сарадњи са Народним музејом у Пожаревцу и другим партнерима, распоређена је на 300 квадратних метара изложбеног простора и организована је у тематске целине које хронолошки прате историјски развој Голупца и околине. Поставка комбинује класичан музејски приказ са модерним интерпретацијама, омогућавајући посетиоцима увид у различите аспекте културног и историјског наслеђа.
Одељења и збирке музеја
1. Праисторијска збирка
- Покрива период од праисторије до доласка Римљана у 1. веку нове ере.
- Обухвата предмете од керамике, камена, метала и кости.
Камено доба
У оквиру каменог доба, збирка садржи значајне артефакте који сведоче о животу људи у овом периоду на простору Голубачког краја. Налази са локалитета Дедине и ушћа Туманске реке у селу Усије укључују:
- Камену алатку и оруђа која су коришћена за лов, обраду хране и изградњу склоништа.
- Фрагменте посуђа и накита, који сведоче о технолошком развоју и културним обичајима праисторијских заједница.
- Жртвене и култне предмете, који указују на религијске обреде и веровања тог доба.
Бронзано доба
Касно бронзано доба, које обухвата период од 12. до 9. века п.н.е., обележено је значајним културним и друштвеним променама на простору Голубачког краја. Археолошка збирка музеја садржи предмете који указују на висок ниво развоја металургије, занатства и трговине.
Међу артефактима су:
- Оружје и алатке од бронзе, које сведоче о вештинама у обради метала.
- Керамичке посуде и накит који указују на свакодневни живот и обичаје становништва.
- Фрагменти култних предмета, који упућују на ритуалне праксе и веровања заједница из тог периода.
Оставе из Клења и Војилова
Посебну вредност збирке чине две значајне оставе бронзаних предмета:
- Остава из Клења: Ова оставa пронађена је током археолошких ископавања и садржи низ бронзаних алатки, оружја и накита. Сматра се да су ови предмети скривени у земљи као ризнице или жртвени прилози током кризних времена.
- Остава из Војилова: Налази из Војилова укључују бронзане копље, секире и украсе, који сведоче о високом нивоу израде и трговачким везама са другим регионима Балкана.
Изложени предмети из ових остава не само да илуструју технолошки напредак касног бронзаног доба, већ и културне везе и сложеност друштвених односа на територији Голупца. Ови налази имају посебан значај за разумевање историјских процеса и културног наслеђа овог подручја.
Дубовачко-Жутобрдска култура
Дубовачко- Жутобрдска култура, која обухвата период око 1600. године п.н.е., добила је назив по налазиштима у Дубовцу (Румунија) и Жутом брду (Голубац). Ова култура карактерише се богатим и декоративним керамичким предметима, посебно урнама и судовима украшеним геометријским и фигуралним мотивима.
- Предмети из Жутобрдске културе пронађени су на локалитетима као што су Град и ушће Туманске реке, а део ове збирке изложен је у сталној поставци музеја.
- Керамичке урне и друге погребне посуде сведоче о развијеном погребном ритуалу и друштвеној организацији заједница које су насељавале овај простор.
Ови налази пружају дубљи увид у свакодневни живот, култне обреде и занатске способности праисторијских становника голубачког краја, што чини важан сегмент музејске поставке.
2. Античка збирка
- Садржи артефакте из периода од 1. до 4. века нове ере.
- Посебно значајни предмети потичу са локалитета Vicus Cuppae, укључујући оружје, керамику и предмете из свакодневног живота.
3. Средњовековна збирка
- Обухвата период од 9. до 15. века.
- Издвајају се керамички предмети, риболовна опрема и верски артефакти, као што су опеке са крстовима и акустичне посуде.
4. Етнолошка збирка
- Сведочи о свакодневном животу становништва кроз изложбу традиционалних предмета српске и влашке културе.
- Посебан део посвећен је предметима из домаћинства Вићентија Недељковића, чувајући дух времена и обичаје тог доба.
5. Историјска збирка
- Покрива период од средњег века до савремености.
- Укључује документа, фотографије и личне предмете везане за политички, војни и културни живот. Збирка обухвата оригинална документа из легата Павла Душманића и архивалије из Цркве Светог Николе у Голупцу.
- Посебан део чини збирка наоружања из периода од 15. века до 1945. године.
Партнерства и сарадња
Стална поставка обогаћена је сарадњом са Народним музејом у Пожаревцу и партнерским организацијама као што су етно-кућа Сладинац и удружење „Цвет Дунава“. Етно поставка Месне заједнице Браничево; етно поставка Месне заједнице Добра.
Музеј Голубац је не само место чувања и неговања историје, већ и простор за едукацију и инспирацију, где се прошлост и садашњост прожимају у служби будућности.