Отварање изложбе „Голубац у вртлогу Другог светског рата 1940.- 1945.” у Музеју Голубац

This ad has expired.
Contacts:

У Установи културе Музеј Голубац одржаће се свечано отварање изложбе „Голубац у вртлогу Другог светског рата 1940.- 1945.” у среду 23. јула, са почетком у 19 часова. Изложба ће представити оригиналне предмете, архивску грађу, фотографије, наоружање, ордење, документа и личне предмете који сведоче о једном од најтежих и најсложенијих периода у историји нашег народа.

Посетиоци ће имати прилику да виде:

  • наоружање и опрему из ратног периода,

  • оригинална документа и записнике,

  • фотографије и сведочења учесника,

  • личне предмете погинулих и страдалих.

Ово је прича не само о отпору окупатору, већ и о тешком времену у ком је српски народ био подељен. Изложба приказује обе стране рата — и херојство устаника, и трагедију грађанског сукоба. Уз хронологију дешавања и причу о заједничким акцијама партизана и четника, попут ослобођења Голупца и Великог Градишта у септембру 1941. године, биће представљена и мање позната, али болно важна страна приче — деловање квислиншких јединица и сурова одмазда над цивилима.

Изложба доноси податке о деловању Недићевих и Љотићевих јединица, о формирању Српске добровољачке гарде и њеној улози у офанзиви против партизана и четника. Посебно је обрађена фигура Војводе Воје Триброђанина — човека који је, у својеврсној војној самоиницијативи, ратовао са свима и против свих, оставивши иза себе траг суровости, али и дубоке контроверзе које прате ратни период.

Изложба приказује и страшне последице бомбардовања Раброва 8. октобра 1941. године, у којем је страдало на десетине цивила, међу њима и мештани Голупачког краја. Представљени су подаци о хапшењима, одмаздама, стрељањима и страдању обичних људи у ковитлацу великог сукоба.

„Уз стручне предаваче – историчаре и кустосе – посетиоци ће имати прилику да чују целину приче: како се отпор организовао, како се сарадња у почетку претворила у сукоб, и како је један рат завршен 1944. године, али је подела у народу остала жива до данас. Ово није само изложба – ово је позив на разумевање, сећање и дијалог. Причу не причају идеологије, већ предмети, фотографије и лица људи из нашег краја”, наглашава вршилац дужности директора Музеја Голубац Марјан Ђокић.

Širimo dalje
Posted in: Vesti Posted by: Петар Штрбац On: