Полагањем венца на споменик Павлу Душманићу обележен Дан државности Републике Србије у општини Голубац

This ad has expired.
Contacts:

Дан државности Републике Србије- Сретење (15. фебруар) свечано је обележен у општини Голубац. Тим поводом, у месту Душманић, родном селу Павла Богдановића Душманића, једног од најзначајнијих учесника Првог и вође Другог српског устанка, положен је венац на његов споменик.

Споменик Павлу Богдановићу Душманићу налази се у месту које носи његово име и представља значајан симбол историје и борбе српског народа за слободу. Венац је у име председника општине Голубац положио директор Музеја Голубац, Марјан Ђокић. Уз њега, присуствовали су и представници Месне заједнице Душманић, као и мештани овог места.


,,Ова свечаност била је прилика да се ода пошта овом великом јунаку, али и да се подсетимо на важност историјских догађаја који су обликовали нашу слободу и државност. Полагање венца на споменик Павлу Богдановићу Душманићу само је један од начина да се одржи сећање на важне личности и догађаје који су допринели стварању модерне Републике Србије. Овакви тренуци подсете нас на значај очувања историје и националног идентитета, али и на дужност да наставимо са изградњом боље будућности“, истиче директор Музеја Голубац Марјан Ђокић.

Павле Богдановић Душманић, као оберкнез Печки (део данашње општине Голубац), активно је учествовао у Првом српском устанку као четовођа. Након слома устанка, остао је у Србији и дуго се крио у шумама око манастира Тумане. Када је Кнез Милош Обреновић подигао Други српски устанак 1815. године, Душманић се прикључио устаницима и са својим војницима, ослободио предео Подунавља, да би касније учествовао у ослобођењу Пожаревца. У истој години, предводио је јединице за ослобађање Кључа и Крајине.


Године 1817. постао је оберкнез Голубачки, што је прво формирање Голубачког среза, који ће опстати у овом облику све до данашњег дана. Кнез Павле је значајно допринео развоју овог региона, обновивши манастир Тумане који је био порушен до темеља и отворивши прву школу на овим просторима при манастиру Тумане.

Кнез Павле је такође основао Голубачки срез, увео школство, обновио цркве и манастире и извршио ушоравање села, чиме је имао велики утицај на политичка и привредна дешавања не само у општини Голубац већ и шире, у Пожаревачкој нахији.

Након његове смрти 1955. године, његови синови су подигли споменик у његову част, на месту где је у суботу положен венац.

Širimo dalje
Posted in: Vesti Posted by: Петар Штрбац On: